» Ana Sayfa » ArGe » Başarı Öyküleri

Geriye Dönük Mühendislik Uygulaması

 

Geriye Dönük Mühendislik Uygulaması

E. Salih BOZKURT DEFNE  Mühendislik Ltd. Sti.

Defne Mühendislik Ltd. Sti. Ürün tasarımı, 3 boyutlu optik tarama, Geriye Dönük Mühendislik, Kalite Kontrol ve Prototip üretimi hizmeti veren bir mühendislik firmasıdır. Ürünün tasarım aşamasından seri üretimine kadar geçen süreç içerisinde verdiği mühendislik hizmetleri müşterilerinin daha kaliteli, yenilikçi ürünlerini piyasaya daha hızlı sunmasını sağlamaktadır.

Keskin Plastik ltd.sti.firması plastik kalıbı,saç metal kalıbı ve plastik,metal malzemebasımlarının seri üretim imalatını yapmaktadır.önce kalite ve müşteri memnuniyetini ön planda tutan prensip ile bu sektörde 20 yılı askın bir süredir hizmet vermektedir.

Keskin plastik müşterisine ait bir pos makinesi üzerinde ürün iyileştirme ve maliyet düşürmek konusunda Defne Mühendislik ile proje çalışmasına başladı. Projenin amacı mevcut numunenin ayni geometrik özelliklerine sahip iç yapısındaki metal parça sayısını azaltarak montaj kolaylığı ile beraber maliyet düşürücü iyileştirme yapmaktır.

Keskin
 
Keskin
 

 

Pos cihazı birbirine oturan 2 adet plastik parçadan oluşmaktadır. Numune optik tarama yöntemi ile ölçümlendirildi. Optik tarama olarak bahsedilen yöntem ile ürün, parça, montaj, kalıp, fikstür ve benzeri numuneler malzeme ayrımı olmadan 20 ila 50 mikron hassasiyet ile ölçümlendirme yapmaktadır. Optik tarama yöntemi formlu yüzeylerin ölçülerinin çıkarılması ve bilgisayar ortamına bu ölçülerin nokta bulutu ve polygon (STL) formatında aktarılmasında kullanılmaktadır. Alınan bu veriler Inus Firmasının Rapidform XOR programının yardımı ile düzenleme ve CAD model oluşturmada kullanılmaktadır. Rapidform programının yardımı ile 2 ayrı parçadan alınan nokta bulutlarını montajlanarak ürünün montajlı hali ve ayrı ayrı parçalar kontrollü bir şekilde CAD modellemeye hazır hale getirildi.

 

Keskin

 

CAD modellemede Rapidform XOR modülü yardımı ile ana yüzeyler, federler ve radyusler gruplanarak katı ve yüzey modellemeye başlandı. Numune üzerinde plastik parçaların üretim sonrası soğumadan dolayı oluşan çöküntüler, kalıpta ters açılara gelen bölgeler yeniden tasarlanarak CAD ortamında katı model oluşturuldu. Böylece numunenin genel geometrik özelliklerine sadık kalınarak kalıplamaya uygun bir tasarım oluşturuldu. Tasarım üzerinde iyileştirmeler için kart okuyucu sisteme destek olan metal parçalar Keskin kalıp ile kararlaştırılarak modifiye edildi. Oluşan son CAD data dış görüntüsü aynı ancak iç yapısındaki değişiklikleri ile daha az parça kullanılacak şekilde son halini almıştır.

Keskin
 
Keskin


 

Optik tarama, CAD modelleme ve tasarım değişiklikleri toplam 7 günde tamamlanmış olup, kalıp tasarımına başlanmıştır. Bu çalışma optik tarama olmadan yapılsa daha konvansiyonel yöntemle kullanılarak ölçümlendirilseydi ve CAD data oluşturulmaya çalışılsa idi hem süreç uzayacak hem de oluşan datanın modele yakınlığı konusunda şüpheler ortaya çıkacak idi.Ülkemizde firmalar uzmanlık konularında yoğunlaşarak kendi alanlarında en iyi olmak çabasındadır.

Keskin
 
Keskin
 

 

Globalleşmenin gerekliliği olan uzmanlık, hız, kalite ve müşteri isteklerini iyi yorumlamak firmaları daha rekabetçi yapmaktadır. Defne Mühendislik; Tasarım, ölçülendirme, Kalite Kontrol, Geriye dönük mühendislik ve prototip üretimi konularındaki mühendislik tecrübelerini bu tip is birlikleri ile sürekli geliştirmektedir. Defne Mühendislik uzmanlığını gerek müşterileri ile gerekse beraber çalıştığı firmalar ile paylaşıp proje ve ürünün en iyi olacak şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır. Projeye ve ürüne bağlı olarak uzmanlıkların bir araya gelmesi ve koordinasyonlu bir çalışma sonucunda bu tip çalışmaların artacağı kanaatindeyiz. Firmaları rekabetçi kılacak olan bu tip beraberlikler ile gerek otomotiv gerekse ana-yan sanayine hızlı kaliteli çözümler sunulacağı inancındayız.
 

Defne Mühendislik Tasarım, Ürün Geliştirme ve İmalat San. Tic. Ltd. Şti.

Adres: Mimar Sinan Mah. YEDPA Ticaret Mrk. E Caddesi, No 31 - 32 Ataşehir, İstanbul

Tel: 216 - 471 0751 / Faks: 216 - 471 0752

e-Posta : dfn@defnee.com

İletişim

Paylaş :
Tasarım : Ambiyans